Zájazd „Severné Čechy“
7. septembra 2023Cigánski diabli, Dom odborov, 30.11.2023
26. októbra 2023Ako postupovať, ak vám zamestnávateľ predloží na podpis dohodu o skončení pracovného pomeru, pracovnú zmluvu, dodatok k zmluve, dohodu o zmene pracovnej zmluvy či iný pracovnoprávny dokument ?
V praxi sa stáva, že zamestnávateľ navrhne zamestnancovi napríklad uzatvorenie dohody o skončení pracovného pomeru. Zamestnanci skončenie pracovného pomeru častokrát vnímajú ako existenčné ohrozenie či nezákonný postup zo strany zamestnávateľa spojený s nátlakom na uzatvorenie dohody o skončení pracovného pomeru. Zamestnanci obvykle uzatvoria dohodu o skončení pracovného pomeru, avšak následne v súdnom spore o neplatné skončenie pracovného pomeru tvrdia, že táto dohoda je neplatná, keďže ju uzatvorili pod nátlakom. Ak však zamestnávateľ dodržal zákonné postupy (vrátane dobrých mravov) pri skončení pracovného pomeru a zamestnancovi len navrhol dohodu o skončení pracovného pomeru, pričom zamestnanec takýto návrh akceptoval, tento postup možno považovať za súladný so zákonom.
Zmluvná voľnosť vyjadruje tiež právo zamestnanca slobodne sa rozhodnúť o vzniku pracovnej zmluvy alebo inej obdobnej zmluvy, ako aj o obsahu právneho vzťahu založeného zmluvou či podmienkach zrušenia zmluvy. Preto ak zamestnávateľ zamestnancovi predloží na podpis návrh dohody (ide o dvojstranný právny úkon, ktorý vyžaduje súhlasnú vôľu oboch strán) a zamestnanec je oprávnený dohodu uzavrieť alebo neuzavrieť – podľa toho, čo uzná za vhodné, sa môže rozhodnúť dohodu podpísať alebo nepodpísať. V prípade dohody/ zmluvy ide o dvojstranný právny úkon, čo znamená, že s návrhom musia súhlasiť obe zmluvné strany. Štandardne platí, že ak jedna zo strán takúto dohodu nepodpíše, k dohode nedošlo.
Ak zamestnanec s dohodou nesúhlasí, nemusí ju podpísať!
To, že zamestnávateľ zamestnancovi predloží na podpis návrh akejkoľvek dohody/zmluvy, nemá bez súhlasného prejavu vôle zamestnanca žiadne právne účinky.
Napríklad predloženie návrhu dohody o skončení pracovného pomeru bez toho, aby došlo k podpisu zo strany zamestnanca, nemá za následok skončenie pracovného pomeru. V takom prípade však pravdepodobne dôjde k skončeniu pracovného pomeru jednostranne, zo strany zamestnávateľa, a to výpoveďou, resp. okamžitým skončením pracovného pomeru. Ak však zamestnávateľ nedodrží náležitosti v zmysle Zákonníka práce, zamestnanec je oprávnený uplatniť si nároky z neplatného skončenia pracovného pomeru na súde.
Ak má zamestnanec pochybnosti, či dohodu uzavrieť alebo neuzavrieť, má právo:
- vziať si návrh zamestnávateľom predloženej dohody a vyžiadať si čas na rozmyslenie. Zamestnanec je oprávnený si v pokoji premyslieť, čo má podpísať, resp. na akom dokumente zamestnávateľ podpis zamestnanca požaduje a podrobne sa oboznámiť s obsahom návrhu. Zároveň si počas tejto lehoty zamestnanec môže
- preveriť si informácie, ktoré mu zamestnávateľ pri predkladaní návrhu poskytol, overiť si ustanovenia Zákonníka práce, ako aj prípadné nároky zamestnanca.
Aký časový priestor má zamestnávateľ ponechať zamestnancovi napríklad na uzatvorenie dohody o skončení pracovného pomeru, nie je daný Zákonníkom práce. Tento časový priestor sa nedá paušalizovať a závisí od konkrétnych okolností (ak je to možné, odporúčame sa so zamestnávateľom dohodnúť aspoň na 24 hodinách).
Ak sa domnievate, že zamestnávateľ nedodržiava príslušné zákonné ustanovenia a vyvíja na vás nátlak, aby ste podpísali dokumenty, ktoré vám predkladá (napr. dohoda o zmene pracovnej zmluvy, dohoda ukončení pracovného pomeru, súhlas s dovolenkou, neplateným voľnom ……), Obráťte sa na ZDRUŽENIE ZAMESTNANCOV – vašu odborovú organizáciu – skôr, ako takýto dokument podpíšete.