Článok 19 – Materská dovolenka, materské a tehotenské
5. januára 2023Článok 21 – Otcovské
5. januára 2023Rodičovská dovolenka a rodičovský príspevok
Rodičovská dovolenka
Čo je to rodičovská dovolenka?
Po ukončení materskej dovolenky (ktorá je spravidla 34 týždňov) na prehĺbenie starostlivosti o dieťa môže žena aj muž požiadať zamestnávateľa o rodičovskú dovolenku. Zamestnávateľ je povinný takejto žiadosti vyhovieť. Rodičovská dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič požiada, najviac však do 3 rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do 6 rokov veku dieťaťa.
Kto má nárok na rodičovskú dovolenku?
Žena aj muž (teda otec alebo matka) za predpokladu, že ide o zamestnancov. Na rodičovskú dovolenku totiž majú nárok len zamestnanci a je upravená priamo v Zákonníku práce. To znamená, že rodič živnostník alebo SZČO má síce nárok na rodičovský príspevok, ale nie na rodičovskú dovolenku.
Ako o rodičovskú dovolenku požiadať?
O rodičovskú dovolenku musíte požiadať aj svojho zamestnávateľa. Spraviť to musíte najneskôr jeden mesiac pred jej začiatkom. Žiadosť sa podáva písomne, čo v praxi znamená aj to, že vášmu zamestnávateľovi môžete jednoducho poslať e-mail. Niekedy stačí aj zavolať.
Rodičovský príspevok
Čo je to rodičovský príspevok?
Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, ktorú vypláca úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Výška vyplácaného rodičovského príspevku je určená v závislosti od toho, či sa osobe, ktorá o rodičovský príspevok požiadala, pred vznikom nároku na rodičovský príspevok vyplácalo z dôvodu starostlivosti o toto dieťa materské.
Kto má nárok na rodičovský príspevok?
Na rodičovský príspevok má nárok, resp. oprávnenou osobou je:
- rodič dieťaťa – matka alebo otec
- náhradný rodič – fyzická osoba, ktorej je dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia súdu alebo na základe rozhodnutia úradu práce, sociálnych vecí a rodiny
- manžel (manželka) rodiča dieťaťa, ak žije s rodičom dieťaťa v domácnosti.
Na to, aby takejto osobe vznikol nárok na rodičovský príspevok, musí spĺňať nasledovné podmienky:
- riadne sa starať o dieťa a
- mať trvalý pobyt alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky alebo byť osobou podľa predpisov EÚ (niektoré osoby z členských štátov EÚ pracujúce na Slovensku).
Dieťa, na ktoré si oprávnená osoba môže uplatniť nárok na rodičovský príspevok, je dieťa:
- do troch rokov veku
- do šiestich rokov veku, ak má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav
- do šiestich rokov veku, ak je dieťa zverené do náhradnej starostlivosti, najdlhšie tri roky od právoplatnosti prvého rozhodnutia o zverení dieťaťa do starostlivosti tej istej oprávnenej osobe.
Rodičovský príspevok môže čerpať len jeden z rodičov, a to aj vtedy, keď je v rodine viac detí, na ktoré je nárok. Podľa dohody rodičov to môže byť matka alebo otec. Ak sa riadne stará o to isté dieťa viac oprávnených osôb, nárok na rodičovský príspevok má len jedna osoba určená podľa ich dohody. Rovnako to platí napríklad pri striedavej starostlivosti po rozvode rodičov.
Kedy nevzniká nárok na rodičovský príspevok?
Nárok na rodičovský príspevok na dieťa nevzniká v prípade, ak:
- aspoň jeden z rodičov dieťaťa má nárok na materské za celý kalendárnymesiac – je jedno, či na to isté, alebo na iné dieťa.
POZOR! Vzhľadom na uvedené preto odporúčame žiadať o materské až druhý alebo tretí deň v mesiaci. V takom prípade máte nárok na celý rodičovský príspevok za daný mesiac a alikvotnú časť materského, pretože rodičovský príspevok sa neurčuje a nevypláca za dni, ale na celý mesiac.
- nečlenský štát vypláca jednému z rodičov obdobnú dávku ako rodičovský príspevok alebo obdobnú dávku ako materské
- ide o maloletého rodiča, ktorý nemá priznané rodičovské práva a povinnosti podľa osobitného predpisu
- rodič a dieťa sa zdržiavajú v štáte, ktorý nie je členským štátom EÚ, Islandom, Nórskom, Švajčiarskom a počas pobytu v tomto štáte rodič nie je povinne verejne zdravotne poistený v Slovenskej republike
- rodič má ďalšie dieťa, ktoré je zverené do osobnej starostlivosti druhého rodiča alebo do náhradnej starostlivosti, do pestúnskej starostlivosti alebo do starostlivosti fyzickej osoby, ktorú určil súd nariadením neodkladného opatrenia, alebo do starostlivosti budúcich osvojiteľov, alebo je v osobnej starostlivosti poručníka a na zabezpečenie riadnej starostlivosti o toto dieťa sa poskytuje rodičovský príspevok (toto sa však nevzťahuje na prípady detí, ktoré boli osvojené).
Tu je dôležité, že nárok na rodičovský príspevok je za kalendárny mesiac, za ktorý sa síce vypláca materské, ale materské sa vypláca len za časť kalendárneho mesiaca. V takomto prípade sa suma rodičovského príspevku nekráti, ale vypláca sa v plnej výške.
Pozor! nárok na rodičovský príspevok vzniká bez ohľadu na to, či rodič pracuje, podniká a podobne, ale súčasne aj bez ohľadu na výšku príjmu rodiča zo zárobkovej činnosti. Inými slovami, nárok na rodičovský príspevok má aj rodič, ktorý pracuje (v pracovnom pomere, na dohodu atď.) alebo podniká.
Ako a dokedy je možné si uplatniť nárok na rodičovský príspevok?
Nárok na rodičovský príspevok je možné uplatniť si spätne najneskôr pred uplynutím šiestich mesiacov od posledného dňa v mesiaci, za ktorý patril. Žiadosť je možné podať na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, ale aj elektronicky prostredníctvom portálu slovensko.sk, kde je potrebné vyplniť elektronickú žiadosť a priložiť rodný list dieťaťa a rozhodnutie o materskom.
Aká bude výška rodičovského príspevku v roku 2023?
Rodičovský príspevok sa vypláca v dvoch rôznych výškach, v závislosti od toho, či rodič, ktorý si uplatní nárok, poberal alebo nepoberal materské, a samozrejme výška rodičovského príspevku sa zvyšuje aj s počtom súčasne narodených detí. V prípade, že rodič nepoberal pred vznikom nároku na rodičovský príspevok materské, je výška rodičovského príspevku 301 eur, a v prípade, že materské poberal, je to 412,60 eur. V prípade dvojičiek je základná suma rodičovského príspevku 376,25 eur a v prípade rodiča, ktorý predtým poberal materské, je to 515,75 eur. V prípade trojičiek je základná suma rodičovského príspevku 451,50 eur a ak rodič poberal materské, je rodičovský príspevok poskytovaný vo výške 618,90 eur.
Rodičovský príspevok sa každoročne valorizuje o také percento, o aké sa medziročne zvýšilo životné minimum, teda o rast cien – infláciu.