Článok 20 – Rodičovská dovolenka a rodičovský príspevok
5. januára 2023Článok – 22 Dovolenka
10. februára 2023Otcovské
Čo je to otcovské?
Od 1. novembra 2022 môžu otcovia po narodení dieťaťa čerpať dávku nemocenského poistenia, ktorú Sociálna poisťovňa nazýva „otcovské“.
Otcovské je nový typ dávky materské, ktoré sa poskytuje otcovi dieťaťa z dôvodu starostlivosti o svoje dieťa maximálne 2 týždne kedykoľvek v období šiestich týždňov po narodení dieťaťa.
Kto má nárok na otcovské?
Nárok má otec dieťaťa, ak je:
- zamestnanec,
- povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO),
- dobrovoľne nemocensky poistená osoba (DNPO),
- fyzická osoba, ktorej vznikol nárok na otcovské po zániku nemocenského poistenia v ochrannej lehote.
Aké podmienky musí otec dieťaťa splniť?
Nárok na otcovské sa posudzuje ku dňu vzniku dôvodu na jeho poskytnutie. Týmto dňom je deň, od ktorého otec dieťaťa žiada o priznanie otcovského v období od narodenia dieťaťa do šiestich týždňov po narodení dieťaťa (tzv. 6-týždňové podporné obdobie). Toto obdobie sa predlžuje o kalendárne dni, počas ktorých bolo dieťa prijaté do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia zo zdravotných dôvodov na strane dieťaťa alebo jeho matky, ak deň prijatia spadá do obdobia šiestich týždňov odo dňa pôrodu.
K tomuto dňu musí otec dieťaťa spĺňať nasledujúce podmienky:
- je osobou poskytujúcou dieťaťu starostlivosť,
- je nemocensky poistený alebo mu plynie ochranná lehota po skončení poistenia,
- má najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred dňom, od ktorého žiada o priznanie otcovského,
- nesleduje sa, či matka dieťaťa zároveň poberá materské alebo rodičovský príspevok.
Na tieto účely sa započíta aj:
- obdobie akéhokoľvek predchádzajúceho ukončeného nemocenského poistenia,
- obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca pre čerpanie rodičovskej dovolenky,
- obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia SZČO z dôvodu nároku na rodičovský príspevok,
- nezapočítava sa obdobie nemocenského poistenia zamestnanca, počas ktorého zamestnanec nemal vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie z dôvodu, že nedosahoval príjem; s výnimkou období, v ktorých zamestnanec nemal vymeriavací základ z dôvodu, že mal vylúčenú povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie (napr. z dôvodu trvania dočasnej pracovnej neschopnosti).
Ak je otec dieťaťa zamestnancom:
- nemá príjem za vykonanú prácu, ktorý sa považuje za vymeriavací základ vyplatený za obdobie poskytovania otcovského (rozhoduje, za aké obdobie je príjem vyplatený a či ide o príjem za vykonanú prácu),
- zaplatenie poistného na nemocenské poistenie zamestnávateľom sa nesleduje,
ak je otec SZČO alebo dobrovoľne nemocensky poistená osoba a má zaplatené poistné na nemocenské poistenie včas a v správnej výške. U zamestnanca sa táto podmienka nesleduje.
POZOR! Ak si nárok na otcovské otec uplatňuje z viacerých nemocenských poistení, uvedené podmienky musí splniť pri každom z nich.
Otcovia si môžu materské rozdeliť na otcovské a materské.
- 2 týždne otcovské v období 6 týždňov po narodení dieťaťa, ktoré môže otec poberať bez ohľadu na to, či matka v tomto období poberá materské na to isté dieťa alebo rodičovský príspevok
- 26 týždňov materské pri starostlivosti o jedno dieťa do troch rokov veku dieťaťa. Matka nesmie súčasne poberať materské alebo rodičovský príspevok
Čerpanie otcovského je dobrovoľné. Ak si otec dieťaťa nárok na otcovské neuplatní, môže po splnení zákonných podmienok čerpať dávku materské na celé obdobie 28 týždňov (resp. 31 týždňov ak ide o osamelého otca alebo 37 týždňov, ak sa stará o dve alebo viac narodených detí), najskôr však šesť týždňov od pôrodu, ak už matka nepoberá na to isté dieťa materské a nepoberá ani rodičovský príspevok z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.
Otcovi dieťaťa, ktorý si uplatní nárok na materské najskôr po uplynutí 6 týždňov odo dňa pôrodu, vznikne nárok na materské bez ohľadu na to, či v predchádzajúcom období mal nárok na otcovské.
Ako požiadať o otcovské?
- O dávku otec dieťaťa požiada podaním „Žiadosti iného poistenca o materské“, ktorú získa nasledovným spôsobom:
- tlačivo žiadosti je dostupné na stiahnutie na webovej stránke Sociálnej poisťovne
- tlačivo žiadosti mu poskytne aj pobočka Sociálnej poisťovne
Na žiadosti uvedie dátum, odkedy si uplatňujete nárok na otcovské a jeho výplatu vyplnením v časti A. Pri dávke otcovské vypĺňa otec časť A žiadosti. Časť B vypĺňa otec vtedy, keď si žiada o štandardné materské. V prípade, že je otec zamestnaný, musí tlačivo vyplniť, resp. potvrdiť aj zamestnávateľ.
POZOR! Ak si nárok na otcovské otec uplatňuje z viacerých nemocenských poistení (napr. ako zamestnanec aj ako SZČO), osobitnú žiadosť musí predložiť pre každé z nich.
- Vyplní a podpíše Vyhlásenie poistenca na druhej strane žiadosti.
- Ak je otec dieťaťa zamestnanec, žiadosť predloží zamestnávateľovi, ktorý na nej vypíše a podpíše potvrdenie zamestnávateľa.
- Ak si otec dieťaťa žiada o predĺženie 6-týždňového podporného obdobia o kalendárne dni, počas ktorých bolo dieťa prijaté do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia zo zdravotných dôvodov na strane dieťaťa alebo jeho matky (mimo štandardnej popôrodnej starostlivosti), ak deň prijatia spadá do obdobia šiestich týždňov odo dňa pôrodu (čiže otcovské chcete z uvedeného dôvodu vyplatiť aj po uplynutí 6 týždňov po pôrode), k žiadosti priloží potvrdenie o období hospitalizácie dieťaťa, resp. matky s dieťaťom (lekárska správa/lekárske potvrdenie).
- Žiadosť doručí pobočke sociálnej poisťovne príslušnej podľa:
- sídla zamestnávateľa, ak je zamestnancom,
- sídla posledného zamestnávateľa, ak je zamestnancom v ochrannej lehote,
- miesta vášho trvalého pobytu, ak je SZČO alebo DNPO.
Výška dávky
Výška dávky „otcovské“ je 75 % denného vymeriavacieho základu (DVZ) alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu (PDVZ). Rovnaká výška platí aj v prípade dávky materské.
Vypočítaný denný vymeriavací základ však nesmie presiahnuť 75 % zákonom stanoveného maximálneho denného vymeriavacieho základu, to znamená, že v roku 2023 nesmie presiahnuť 75 % z 79,6274 eur, t. j. 59,7206 eur. V roku 2023 tak otec môže za 14 dní otcovskej dovolenky dostať maximálne 836,10 eur.